تبلیغات
شکنجه گران ساواک - پرویز ثابتی، بهائیت و سرکوب

امروز:

پرویز ثابتی، بهائیت و سرکوب

     دوستان و همراهان در وب گردی خود به وبلاگ  بسیار جالبی به نام "عبور از تاریخ" برخورد کردم که پیرامون پرویز ثابتی تحقیق خوبی انجام داده بود و تصمیم گرفتم عینا مطالب روی وبلاگ خودم قرار دهم امیدوارم مورد استفاده شما قرار گیرد

(قسمت اول)

نویسنده :ابراهیم ذوالفقاری

در روزگاری که پس از کودتای 28 مرداد سال 1332ش، رژیم شاهنشاهی پهلوی، قوّت و قدرت بیشتری یافت و مراکز کنترلی و مراقبتی از فعالیت های اجتماعی و مردمی، خصوصاً مساجد و محافلِ مذهبی را سازمان یافته تر نمود؛ با آموزش و هدایت سازمان های جاسوسی انگلستان، امریکا و رژیم اشغالگرِ قدس، سازمان اطلاعات و امنیت کشور شاهنشاهی ایران، موسوم به « ساواک » را تأسیس کرد.

یکی از کسانی که در اولین روزهای آغاز فعالیت های این سازمانِ جهنمی، به آن پیوست، فردی به نام پرویز ثابتی است که در همان آغاز، برای مبادرت به تحکیم جایگاه خود، عضویت خود و خانواده اش در تشکیلات بهائیت را محمل قرار داد و نوشت: « بنده از بدو تولد در یک خانواده بهائی می زیسته ام و پدر و مادرم بهائی بوده اند.»1


پرویز ثابتی و...

او، نه اولینِ بهائی تأثیر گذار در سلسله ی ننگین رژیم شاهنشاهی پهلوی و تشکیلات ساواک بود و نه آخرین آن؛ که سال ها پیش از او، دیگر اعضایِ تشکیلات بهائیت از قبیل: عین الملک ها و نبیل الدوله ها، در جریانِ کودتای انگلیسی سوم اسفند سال 1299ش نقش ایفا کرده بودند و با مؤسس سلسله ی دو نفره پهلوی، یعنی رضاخان میرپنج، سر و سرّی داشتند و بعد از شاهنشاهی او نیز از طریق دیگر اعضای تشکیلات خود، همچون عبدالکریم ایادی و سپهبد اسدالله صنیعی – که آجودان مخصوص محمدرضا پهلوی در دوران ولیعهدی او بود – به ایفای نقش پرداخته بودند.  سال های بعد از کودتای 28 مرداد و سال هایِ آغازینِ دهه 40 شمسی، سال هایی بود که بر اساسِ برنامه ی نه ساله ی تشکیلات بهائیت در ایران، علنی و رسمی نمودنِ این تشکیلات، که مورد تنفر مردم متدین ایران بود، در دستور کار قرار داشت.

        عباس افندی و تعدادی از اعضای تشکیلات بهائیت در کالیفرنیا

در راستای همین برنامه بود که در بخشنامه ی تشکیلاتی به اعضای محافلِ بهائیت، دستور داده شد تا در فرم های استخدامی خود، در مقابلِ گزینه ای که مربوط به سئوال در باره دین و مذهب بود و تاکنون در مقابلِ آن، خود را مسلمان معرفی می کردند،بنویسند: «بهائی»    

هنوز چند صباحی از این برنامه ریزی سپری نشده بود که در طلیعه ی آن، که مطرح نمودنِ لایحه ی انجمن های ایالتی و ولایتی بود، حضرت امام خمینی(ره) همچون صاعقه ای بر سر آنان و اربابانِ استعمارگرشان فرود آمد و تمامی نقشه هایِ « نه ساله » ی آنان، که بازوان صهیونیسم در ایران بودند، را خنثی نمود.

با تبعید امام خمینی(ره) به ترکیه و پس از آن به عراق، شعله های فروزان انقلاب اسلامی، در ظاهر، به محاق نشست و سازمان امنیت شاه، که اینک یکی از اعضایِ کارکشته ی تشکیلات بهائیت، یعنی پرویز ثابتی، در اداره ی «بررسی و عملیات» آن، مبارزه با نیروهای اسلامی و محافل دینی و یارانِ امام خمینی(ره) را به صورت شبانه روزی در دستور کار داشت، به قلع و قمع آنان مشغول شد.

در آغازین سال های دهه ی 40 شمسی بود که از یک سو، تلاش برای اعلامِ «بطلان اسلام و شیعه»، که از آرزوهای دیرین استعمارگران بود و اساسِ تشکیلات بهائیت نیز بر آن شکل گرفته بود، در دستور کار مبلغین تشکیلاتی قرار گرفت. نمونه ای از این حرکت، گزارش محفل ملی اصفهان، در جریانِ حضور فردی به نام « علی اکبر فروتن » در سال 1343 ش در آن شهر به این منظور است:

« از تشریف فرمایی حضرت ایادی امراله جناب آقای علی­اكبر فروتن علیه بهاءالله به

اصفهان و حركتشان به طهران، قطعاً 

اطلاع دقیق حاصل فرموده­اید. این پیش آمد بهطور قطع و یقین در اثر نامهئی كه 

یداله مطرود2  به شهربانی اصفهان مبنی بر اینكه قراراست 

جناب آقای علی­اكبر فروتن از شیراز به اصفهان آمده در باغ ... در منزل آقایدكتر صادقی راجع به بطلان...

بقیه در ادامه مطلب ...

 اسلام و شیعه كنفرانس بدهند و این امر قطعاً ایجاد فتنه وآشوب  

خواهد كرد، نگاشته صورت گرفته و مسائل دیگری مؤید آن

 ...گردید و احبایاصفهان را كه ... تشنه اصغاء بیانات مباركه ایشان 

بودند، از این موهبت محروم ساخت.هرچند معظم له وعده

 فرمودند كه بعد از ماه صفر مجدداً به اصفهان تشریف فرما 

شوند و جبران محرومیت دوستان را بفرمایند

 


                                                                                         علی اکبر فروتن

و از سویِ دیگر، اداره ی عملیات و بررسی ساواک نیز، تحت رهبری پرویز ثابتی، تلاش برای سرکوب هرگونه حرکت اسلام خواهانه را در دستور کار قرار داد و بخشی را تحت عنوانِ «روحانیون افراطی» سازماندهی کرد، تا مبارزه با علماء، مراجع تقلید و روحانیون، که پرچمداران دین مبین اسلام بودند، در آن بخش به صورتی منسجم و تشکیلاتی پیگیری شود.


پرویز ثابتی در کنفرانس خبری

 نمونه ای از این حرکت همسو با فعالیت های تشکیلاتی بهائیت، در جریان حمله به اسلام و مسلمانان، برخورد با شهید بزرگوار اسلام، آیت الله سید محمدرضا سعیدی(ره) است که برخی از دستخط های ثابتی، در جریانِ پیگیری فعالیت ها، دستگیری، شکنجه و برخورد با او، در کتابی که حاوی اسناد مبارزاتی اوست و در سال 1376 ش به چاپ رسیده، به چشم می خورد.

اولینِ حضور پرویز ثابتی در جریان دستگیری شهید سعیدی، مربوط به زمانی است که ایشان را به 61 روز حبس تأدیبی از تاریخ 8/5/1345 محکوم نموده اند و ثابتی به عنوانِ «رئیس اداره یکم عملیات» ذیل آن را امضا نموده است.4

 

                                                                       آیت الله شهیدسیدمحمدرضا سعیدی


در راستای همین هماهنگیِ تشکیلاتی است که در بازجوئی های صورت گرفته از آیت الله شهید سعیدی، یکی از محورهای اصلیِ پرسش ها، تشکیلات بهائیت می باشد که نمونه هایی از آن به شرح زیر است:

س: « طبق گزارش رسیده، شما ضمن مذاکرات خود در باره یهودیان و بهائی ها، بیان داشته اید: اینها تشکیلات دارند و به قولِ خودشان، حقّ خودشان را گرفتند. ما هم باید برای مبارزه کردن، تشکیلات داشته باشیم و درسِ مبارزه و دفاع از کشور و دین و علماء دین و مراجعِ تقلید را یاد بگیریم. اگر تشکیلات داشته باشیم می توانیم هدف ها را معلوم کنیم و در مقابلِ دشمن خود مقاومت کنیم، آن وقت می توانیم با دولتی که علماء را زندانی و تبعید می کند، مبارزه نمائیم. من راهی را که امام حسین{ع} رفت، انتخاب کرده ام. {راهی} که آیت الله خمینی رهبر عالیقدر دین اسلام انتخاب نمود و تا پایِ جان ایستادگی کرد و حرفِ خود را می گویم و مبارزه را ناتمام نمی گذارم. در این مورد چه می گوئید؟ لازم است گفته های آن روز خود را مجدداً ذکر کنید.»

ج: «گزارش به اینطور صحیح نیست و صحیحش این است که گفتم: ما این روشی را که داشتیم، صحیح نبود. مشت و درفش که نمی شود. ما که هیچ قدرتی در دست نداریم، معنی ندارد با دولت مبارزه کنیم؛ بلکه روشِ صحیح این است که تشکیلاتی که در خورِ استعداد ما است، تهیه کنیم و آن عبارت است از: با سواد شدن و حقایق دین را فهمیدن و امر به معروف و نهی از منکر کردن؛ همان راهی را که امام حسین علیه السلام داشت و راه علماء و آیت الله خمینی هم همان است. البته در این راه باید ایستادگی کرد واِلاّ اینطور که ما هستیم، نمی توانیم دنیا و آخرت خود را اصلاح کنیم، چون هیچ نداریم، حتی به قدری که یهودیان و بهائیان تشکیلات دارند، ما نداریم.»5

س: «ضمن بیانات خود، اظهار نموده اید: یهودیان، کارشان در این مملکت بالا گرفته و دستشان در همه کار باز است و کسی از آنها جلوگیری نمی کند؛ ولی جلسات ما را تعطیل می نمایند...»

ج: «پآنچه یادم هست، این است که در ضمن بحث تفسیری در ذیلِ آیات مربوط به یهود، گفتم: یهودیان در این مملکت راه پیدا کرده اند و پست هایی را و مشاغلی را بر اساس آنچه شنیده ام، گرفته اند و این همان است که آیت الله خمینی سه سال قبل پیش بینی می فرمودند و دولت را از ارتباط با یهود منع می فرمودند و ضمناً گفتم که برحسبِ مسموع، اینها همان یهودیانی هستند که به کمک امریکا، فلسطین را اشغال نمودند...» 6

س: در جلسه 31/4/45 ضمن اظهار مطالبی گفته اید: در این مملکت، کتب مربوط به یهودیان و بهائیان، آزادانه چاپ و منتشر می شود؛ ولی روحانیون حق انتشار اعلامیه ندارند.»

ج: بلی گفته ام.7

1- امیرعباس هویدا به روایت اسناد ساواک . ج 2 . ص 48

2- منظور از یداله مطرود، یکی از اعضای تشکیلات بهائیت است که در جریان تشکیل بیت العدل، با میسن ریمی – یکی از اعضای امریکائی تشکیلات بهائیت در سرزمین های اشغالی فلسطین که بعد از شوقی افندی ادعای رهبری تشکیلات را نمود – همکاری نمود

3- بهائیت از احساء تا اسرائیل . ص 426

4- سیدمحمدرضا سعیدی به روایت اسناد ساواک. ص 67

5- همان . ص 18

6- همان. ص 23

7- همان. ص25 


نوشته شده در : دوشنبه 26 تیر 1391  توسط : امید مشتاق.    نظرات() .

sniper x cheats
جمعه 4 اسفند 1396 06:23 ب.ظ
تحسین تعهد شما را به وب سایت شما و اطلاعات دقیق ارائه می دهد.
خوب است که هر روز یکبار یک وبلاگ بسازید که از همان لحاظ تاریخی نیست.
خواندن عالی! من سایت شما را ذخیره کرده ام و من RSS های خود را به من اضافه می کنم
حساب کاربری گوگل.
livejasmin credit hack forum
جمعه 4 اسفند 1396 06:21 ق.ظ
That is a very good tip especially to those fresh to the blogosphere.
Short but very precise info… Appreciate your sharing this one.
A must read article!
imvu credits
دوشنبه 13 آذر 1396 05:34 ب.ظ
وبلاگ شگفت انگیز! تم شما سفارشی ساخته شده است یا شما دانلود کردید
آن را از جایی؟ یک طراحی مثل شما با چندین adjustement ساده واقعا وبلاگ من پرش خارج است.
لطفا به من اطلاع دهید که در آن موضوع خود را دریافت کرده اید. با تشکر
cam4 token hack cheat engine
دوشنبه 6 آذر 1396 05:38 ب.ظ
سلام. من وبلاگ خود را با استفاده از msn پیدا کردم. این یک مقاله بسیار خوب نوشته شده است.
من مطمئن هستم که آن را نشانه گذاری کرده و به خواندن بازگردم
بیشتر از اطلاعات مفید شما. از پستتان ممنونم.
مطمئنا برگشتم
آموزش آشپزی
یکشنبه 9 مهر 1396 10:17 ب.ظ
ممنون از وبلاگ خوبتون. به سایت ما هم حتما سر بزنید
http://www.purevolume.com/listeners/tightgun3920
یکشنبه 15 مرداد 1396 03:52 ب.ظ
We're a group of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
Your website provided us with helpful information to work on. You've
done a formidable activity and our whole group shall
be thankful to you.
http://alaynadeschene.weebly.com/blog/recovery-from-hammer-toe-correction-surgery
یکشنبه 15 مرداد 1396 10:28 ق.ظ
Remarkable issues here. I am very glad to peer your post.
Thank you a lot and I'm looking forward to contact you.

Will you please drop me a e-mail?
Foot Complaints
شنبه 14 مرداد 1396 11:08 ب.ظ
Hmm it appears like your website ate my first comment (it
was super long) so I guess I'll just sum it up what I had written and say,
I'm thoroughly enjoying your blog. I as well
am an aspiring blog blogger but I'm still new to the whole thing.
Do you have any recommendations for beginner blog writers?
I'd definitely appreciate it.
http://plaza.rakuten.co.jp/
یکشنبه 8 مرداد 1396 01:40 ق.ظ
Thank you a bunch for sharing this with all people you actually recognize what you're talking approximately!
Bookmarked. Kindly also discuss with my web site =).
We could have a link alternate arrangement among
us
Charley
جمعه 16 تیر 1396 07:14 ب.ظ
Genuinely no matter if someone doesn't understand afterward its up to other viewers that they will help, so
here it occurs.
std testing near me
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 04:57 ق.ظ
بسیار چلیپا از خود نوشتن در حالی که صدایی
مناسب ابتدا آیا نه حل و فصل کاملا با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما موفق به من مؤمن متاسفانه تنها برای while.
من با این حال کردم مشکل خود را با فراز
در مفروضات و شما خواهد را خوب به کمک پر کسانی که معافیت.

اگر شما در واقع که می توانید انجام من خواهد قطعا بود تحت تاثیر قرار داد.
Tammy
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:32 ب.ظ
What's Happening i'm new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively
useful and it has helped me out loads. I hope to contribute & assist other users like its aided me.
Good job.
BHW
سه شنبه 22 فروردین 1396 10:46 ق.ظ
Appreciating the commitment you put into your blog
and detailed information you present. It's awesome to come across a
blog every once in a while that isn't the same outdated rehashed information. Wonderful read!
I've bookmarked your site and I'm adding your RSS feeds to my Google account.
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 05:55 ب.ظ
Howdy are using Wordpress for your blog platform?
I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create
my own. Do you need any html coding knowledge to make your own blog?
Any help would be really appreciated!
manicure
شنبه 19 فروردین 1396 02:03 ب.ظ
Hi there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
Your blog provided us useful information to work on. You have done a outstanding
job!
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 01:36 ق.ظ
Hello, this weekend is fastidious designed for me,
since this occasion i am reading this impressive informative article here at my house.
ایزدی . حسین
پنجشنبه 30 مرداد 1393 11:41 ق.ظ
لعنت خداوند بر عباس افندی و سایر رهبران بهائیت و طرفداران و پیروان کثیف این فرقه ضاله. انشااالله با ظهور آقا و مولایمان حضرت مهدی صاحب الزمان (عج ا... تعالی فرجه الشریف) این گروهک ضاله و اسرائیل جنایت کار و حامیان آن به سزای اعمال ننگین خود برسند. برای فرج آقا امام زمان دعا کرده و با اعمال نیک و صالح , منتظران خوبی برای آن حضرت باشیم. اللهم عجل لولیک الفرج.
مراد
سه شنبه 24 بهمن 1391 06:17 ب.ظ
لعنت بر بانیان فرقه کثیف بهایی که افکارشان پر از فساد است.
علی ناجی
یکشنبه 22 بهمن 1391 01:16 ق.ظ
با سلام

هرچند خوانندگانی چون من تشکّر شایسته ای نکنند ولی روشنگری شما جای تقدیر دارد!
حمید
پنجشنبه 5 مرداد 1391 01:28 ق.ظ
متشکرم دوست من.
پست خوبی بود.
ممنون
فعلا تا بعد...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر